"Mida toob kaasa munasarjapõletik? Millised ohud tekivad?" Noor naine.

Kaasajal kasutatakse terminit seesmiste suguelundite põletik või põletik väikevaagnas PID-pelvic inflammatory diseas. Seesmiste suguelundite põletiku all mõstetakse emaka, munajuhade, munasarjade või kogu väikese vaana põletikku, mis tekib ülenevalt tupest ja emakakaelast.

Igal neljandal PID-i põdenul naisel tekivad tüsistused. PID on tähtsaim lastetuse ja emakavälise raseduse põhjustaja. PID suurendab kümnekordselt emakavälise raseduse tekke riski. Ühe põletiku järel tekib munajuhadest põhjustatud lastetus 10-15%, kahe põletiku järel igal kolmandal ja kolme või enama põletiku järel üle pooltel patsientidest.

Klamüüdiainfektsioni osakaal PID-I põhjstajana on tõusnud. Keskmiselt os see 35%. PID on peaaegu alati põhjustatud erinevatest mikroobidest. Ka mükoplasmadel on oma osa PID-i tekkes. Teatud hulgas ja teatud tingimustel võivad mükoplasmad olla põletike tekitajateks. Emakasisese vahendi -spiraali- kasutamine suurendab PID-i tekkeriski kuni 2 korda. PID-i tuleb alati kahtlustada patsiendil, kel on alakõhuvalu ning rasedustest negatiivne. Ka siis, kui seksuaalselt aktiivsel naisel on tsükliväline vereeritus või vererohked menstruatsioonid.

Esmases profülaktikas on otsustava tähtsusega seksuaalkäitumise muutmine ehk riskikäitumise vähendamne, eriti aga kondoomi kasutamine. Teisese profülaktika puhul püütakse tõkestada põletku levimist seesmistele suguelunditele sellega, et günekolooglisi põletikke püütakse diagnoosida ja ravida võimalikult varases etapis.

Soovitused:

Kontroll naistearstil ja hambaarstil 2x aastas!

On oluline paluda kvaliteetset klamüüdia analüüsi kas või ise tasudes 185.- ka ilma kaebusteta eelnevatel gruppidel.

naistearst G.Litter,
vanemarst