Mis on bakteriaalne vaginoos?

Bakterisaalse vaginoosi (BV) all mõistetakse muutust tupe mikroflooras, kui normaalne laktobatsillfloora on asendunud põhiliselt anaeroobsete mikroobide poolt moodustatud mikroflooraga. Tupe bakterisisaldus on suurenenud 1000-10 000 kordseks. Bakteriaalse vaginoosiga leidub kõige rohkem järgmisi mikroobe: Gardnerella vaginalis, Bacteroides-tüved, Mobiluncus-tüved, Mycoplasma hominis ja Ureaplasma urealyticum. Seega ei ole bakteriaalne vaginoos ühe teatud mikroorganismi poolt põhjustatud põletik, vaid häire tupe mikroflooras. Bakteriaalset vaginoosi esineb 4-60%-l uuritud patsientidest.
Bakteriaalse vaginoosi tüüpiline kaebus on halvalõhnaline (vänge, kalalõhnaline "fishi smell") ja normaalsest tugevam valgevoolus. Tupeeritis on hallikas, piimjalt homogeenne (mitte tükiline) voolus.
Bakteriaalset vaginoosi ravitakse retseptiravimitega. Ravi on üldjuhul edukas. Kui BV kordub üle 4 korra aastas, peaks mõtlema partneri(te) ravile. Kindlasti ravitakse BV-ga patsientide partnereid kui on viljatuse probleem.

naistearst G.Litter,
vanemarst