Oraalsete kontratseptiivide -OK ehk antibeebipillide kasutamise põhimõtted

Hormonaalse kontratseptsiooniga püütakse takistada munaraku arengut kas täielikult või osaliselt nii, et selle viljastumine pole võimalik.
Kaasaegsetes tablettides sisalduv hormoonide hulk moodustab murdosa varasemaist. Tablette võetakse kolmenädalase perioodi vältel, alates menstruatsiooni esimesest päevast. Seejärel on seitsmepäevane tabletivaba periood või hormoonivabad pillid. Kalendrisse tulekski märkida need 7 tabletivaba- või toimeta tablettide aeg.
Kombineeritud tabletid võivad olla ühefaasilised tabletid, milles etinüülöstradiooli ja progesterooni hulk on sama kõikides tablettides. Kahe- ja kolmefaasilistes tablettides võivad östrogeeni- ja progestiinihulk või nende omavahelne suhe või mõlemad varieeruda menstruaaltsükli eri faasides. Kolmefaasiliste tablettides on püütud järgida menstruaaltsükli normaalset östrogeeni-progesterooni suhet.
Ainult progestiiniga ei ole võimalik täpselt reguleerida endomeetriumi talitust. Seetõttu põhjustavad nad aeg-ajalt verejooksuprobleeme (minipillid).

PREPARAATIDE ERINEVUS SEISNEB NEIS SISALDUVAS PROGESTIINIS.
Peaaegu kõik tabletid sisaldavad etinüülöstradiooli. Östradioolvaleraati sisaldav kombineeritud preparaat on mõeldud üle 35-aastastele naistele või neile, kellele etinüülöstradiooli sisaldavad tabletid ei sobi.
Progestiinidest on tsüproteroonatsetaadil tugev antiandrogeenne toime, mida kasutatakse soovides vähendada androgeenide toimet organismis.

Sõltuvalt steroidist ja kasutatavast annusest mõjutavad östrogeenid ja progestiinid ainevahetust ja vereringesüsteemi eri moel. Hormooni väikese annuse tõttu ei ole neil kliinilist tähendust.

KOOSTOIMED VÄHENDAVAD PREPARAATIDE TÕHUSUST.
Soolestiku haigus, maohaavand ja antibakteriaalne ravi võivad häirida bakterite tegevust nii, et kontratseptiivsetes tablettides sisalduvate hormoonide imendumine soolestikust vereringesse kahaneb.

Kombineeritud rasestumisvastased tabletid on kõige enam kasutatav hormonaalse kontratseptsiooni viis. See on mõjus ja turvaline ning allub kasutaja kontrollile. Sel on palju tervisele soodsalt mõjuvaid toimeid, millest osa on seotud ovulatsiooni pärssimisega ja osa tablettides sisalduvate hormoonidega.

Ovulatsiooni pärssimisel põhinevad:

Ovulatsiooni pärssimisel ja tablettide hormoonsisaldusel põhinevad:

Tablettides sisalduvad hormoonid võivad esile kutsuda kõrvaltoimeid:

Östrogeeniga seotud:

Progestiiniga seotud: Mõlemiga seotud:

Verejooksuhäired kaovad aja jooksul sageli kas iseenesest või preparaadi vahetamisega suurema östrogeenisisaldusega preparaadi vastu. Hormonaalsed kõrvaltoimed on raskemad. Vahel tuleb tabletid ära jätta või vahetada teiste vastu. Kõrvaltoimeteks on iiveldus, peavalu ja meeleolumuutused.
Etinüülöstradiooli sisaldavad preparaadid ei sobi kõigile. Nad sobivad noortele naistele. Terve mittesuitsetav naine võiks tablette kasutada 35.-40. eluaastani.
Suitsetamine ja etinüülöstradiooli sisaldavad kontratseptiivikumid koos suurendavad naistel kardiovaskulaarseid komplikatsioone.

KOKKUVÕTTEKS:

naistearst G.Litter,
vanemarst