Teadmiseks naistele üle 40, hoidke oma tervist!

Kuigi kõik endast lugupidavad naised teavad, et ka siis kui ei ole ühtki kaebust, tuleb vähemalt üks kord 2 aasta järel külastada naistearsti, pean vajalikuks naistearstina seda meelde tuletada.
Arenenud riikides kuuluvad külastuse hulka vähemalt: läbivaatus, günekotsütoloogiline uuring (ehk rakkude uuring) emakakaela kanalist, piimanäärmete kontroll.
SA Vähi Sõeluuringud koostöös Eesti Haigekassaga teostab rinnavähi varajase avastamise uuringuid 50-62 aastastele naistele iga 2 aasta järel.
Koostöös Eesti Haigekassaga viib SA Vähi Sõeluuringud läbi emakakaelavähi sõeluuringuid, mille raames tehakse 5-aastase vahega HPV/NAT teste vanuses: 30, 35, 40, 45, 50, 55.

Rinnavähi riskitegurid:

Emakakaela vähi ohutegurid on oma olemuselt veneerilised:

Kirjanduse andmetel tõuseb risk emakakaela adenokartsinoomi suhtes vallalistel, mittesünnitanuil, diabeetikuil, hõpertooniatõvehaigetel, kõrgesse sotsiaalgruppi kuulujail ja pikaajaliselt E-pillide kasutajail.
Eesti Vähiregistri andmetel oli 2005 aastal avastatud vähi esmasjuhte naistel: 1. rinnavähk 567; 2. nahavähk 475; 3. käär- ja pärasoole vähk 376. Juhtude arv tõuseb vanuses üle 50. 2005 aastal Eestis avastatud pahaloomulised esmasjuhtumid naistel: rind 567, suguorganid 543 (neist emakakaeha 187, munasari 159, emaka kael 155, häbe, tupp 33, muud 9). Vähihaiget jälgitakse kuni surma või emigreerumiseni.
Seetõttu soovitan naissuguelundite ja rinnanäärme krooniliste haiguste ja pahaloomuliste kasvajate varajaseks avastamiseks pöörduda naistearstile.
Hea uudis on see, et tänapäeval on võimalik patsienti uurida (ka patsiendi enda soovil) HPV - PAPILLOOMIVIIRUSELE emakakaela kanalist. Tema kalli hinna tõttu ei ole õige analüüsi põhjuseta ja asjatult võtta. Hind PAPILLOOMIVIIRUSELE emakakaela kanalist on 390.- ja onkomarkeritele: CA-125 - kahtlus munasarjavähile, uuring veeniverest (hind 122.-) ja CA-15-3 - rinnanäärme vähi marker, uuring veeniverest (hind 122.-)
Kuigi ravivõimalused on paranenud, avastatakse need tõsised ja kurvalt lõppevad haigused sageli hilja. Selle parandamiseks ja oma tervise säilitamiseks tulebki pöörduda naistearsti juurde.

Dr. Lesley Walker Suurbritannia vähiuuringute keskusest lisas, et kui jätta kõrvale haiguse ajalugu perekonnas, vanus ning varasemad hea- võ pahaloomulised rinnakasvajad, on teada, et põhifaktoriteks, mis naise rinnavähiriski mõjutavad on see, kui noorelt ja kui mitu last ta saab, kas ta otsustab toita last/lapsi rinnaga või mitte, ning ka see, millal tal algas esimest korda menstruatsioon ja millal jõudis kätte menopaus.

naistearst G.Litter,
vanemarst