Tupeseen ehk tupe kandidiaas

Naistearsti poole pöördumise põhjustest on ühed sagedasimad tupepõletikud. Kuna naise anatoomia on selline, et limaskestadega kaetud ala on lai, siis ilmnevad kiiresti kaebused, mis sunnivad pöörduma eriarsti juurde.Ei tohiks unustada, et tupp on poolavatud süsteem (dots. I.Kõivu väljend), kus ei ole steriilsust. Seetõttu sõltub palju elustiilist, hügieenist, vanusest, eriti aga üldisest organismi immuunsusest ehk vasupanust. Kaebusteks võivad olla: voolus valkjate tükkidena, ebamugavus, kipitus, sügelus, valulik vahekord, valulik urineerimine, lõhed limaskestadel, isegi haavandid ja turse. Väga väljendunud ja selge kliinilise leiu puhul ei ole naistearstil diagnoosi keeruline panna. Võimalik on võtta tupesekreeti külviks seentele. Analüüs on ebatüüpilistel juhtudel näidustatud, patsiendi enda soovil ja ise tasudes võib alati võtta. Vastuse puhul Candida albicans on diagnoos täpsustatud ja haigust võib nimetada kandidiaasiks. Patsiente huvitab, miks tupeseen ägenes? Ka terve naise tupes võivad olla üksikud tupeseene tekitajad, kuid nad ei põhjusta haigust. Terve naise tupe pH on 4,0-4,5. Haigustega ja vanusega see muutub, mis põhjustab kaebusi ja ebamugavust. Tupeseene ägenemise põhjusteks on: -vähene hügieen -liigne hügieen leeliseliste vahenditega -vahekord (uus vahekord) -erinevad või uued partnerid ("mesinädalate põiepõletik") -rohke ja põhjendamatu ravimite tarvitamine (eriti antibiootikumide tarvitamine viirushaiguste puhul, kuhu nad ei toimi) -pikaaegne soovimatust rasedusest hoidumise pillide tarvitamine -vanuse tõustes väheneb loomulik naissuguhormooni östrogeeni tase, organism ei suuda glükogeenist toota küllaldaselt piimhapet tupe normaalse pH tagamiseks -tegemist võib olla ka allergiliste faktorite mõjuga:pesu, pesuvahendid, lateksallergia preservatiividest, erinevad määrded ja lubrikandid jm.

Patsiente huvitab sageli, mida oleks võimalik endal teha haiguse ägenemise vältimiseks: tuleb vältida ägenemise põhjusi! Normaalne hügieen on pesta lahkliha ja väliseid suguelundeid 1-2 korda ööpäevas ja iga päev vahetada aluspesu. Liigne hügieen on pesemine üle 3 korra ööpäevas kasutades liiga leeliselisi vahendeid, mida reklaamitakse. Soovitav on kasutada apteegist saadavat ravimfirma dr.Wolff toodet Dercome Femme, mille pH on 4,0-4,5. Sagedaste partnerite vahetusetega tuleb arvestada võimalikke riske, arukas on kasutada kondoomi. Ravimeid tuleb tarvitada vaid arstlikul näidustusel (elulisel näidustusel). Sünnitamata naised ei peaks väga pikalt järjest üle 5 aasta (üle 10 aasta ) tarvitama pille. Ehk on võimalik teatud perioodidel vahetada rasedusest hoidumise metoodikat. Vanuse tõustes on eriti oluline õige intiimpesuvahendi ja vastavate östrogeensalvide kasutamine. Sagedaste ägenemiste puhul soovitatakse kasutada naturaalset puuvillapesu, valida sobivamad pesukaitsed ja sidemed. Preservatiive tuleks osta vaid apteegist,leida endale sobivam. Allergiakahtluse puhul kasutada lubrikandina apteegi väheallergilisi, lõhnavabasid lubrikante. Kõrge immuunsuse tagamiseks tuleb toituda ratsionaalselt, tegelda kehakultuuriga, tagada õige töö-ja puhkereþiim, nautida elu, olla õnnelik ja rõõmsameelne. Igavene soovitus: kaebuste puhul, mis alandavad elukvaliteeti, pöörduge kaasaegse koolitusega naistearstile!

TUPESEEN EI OLE KLASSIKALINE SUGUHAIGUS EGA KA GÜNEKOLOOGILINE HAIGUS. SEE ON 21. SAJANDI ELUSTIILIGA SEONDUV PROBLEEM. Tupeseene ägenemine on seotud elustiiliga, ravimite tarvitamisega, antibeebipillide tarvitamisega, stressiga, pesuvahenditega, pesukaitsetega, sünteetilise pesuga, stringidega, ülikitsaste riietega, kõrgenenud veresuhkruga, kehvveresusega, alakaaluga, ülekaaluga, toitumisega - liiga magusad toidud jpm-ga.
APTEEKIDE KÄSIMÜÜGIS ON SAADAVAL: intiimpesugeelid, -vahud, Klotrimasool kreem, tupekuulikesed Ecocillin, põletikevastane geel Actigel jm. Enne arsti poole pöördumist kasutage kõiki võimalusi ja muutke oma elustiili.

naistearst G.Litter,
vanemarst